top of page

Výživa

Buněčná výživa

Detoxikace

Výživové poradenství

Nebo vás trápí únava či různé zdravotní obtíže? Chcete zhubnout nebo naopak přibrat? Poradím vám, kde začít a na jaké potraviny nebo potravinové doplňky se zaměřit, aby každá buňka ve vašem těle dostala vše potřebné a vaše detoxikační orgány zůstaly čisté a nezanešené.
zdravá snídaně

Výživa

Potravou přijímáme jak základní živiny, tedy tuky, cukry a bílkoviny, tak vitamíny, minerály a stopové prvky. Byť se sortiment nabízených potravin a nabídka v obchodech neustále zvětšuje, bohužel výživová hodnota potravin fakticky klesá a často konzumujeme jen prázdné kalorie. Narůstá počet průmyslově zpracovaných, konzervovaných, dochucovaných a dobarvovaných potravin, část potravin je geneticky upravována. Kvalita potravin je ovlivněna také zhoršujícím se životním prostředím, používáních chemických látek, a to jak při pěstování plodin, tak při chovu zvířat. Roli hraje také vyčerpáním půdy, které se pak odráží v celém potravním řetězci. Nejen exotické potraviny jsou často transportovány přes půl zeměkoule, sklízejí se nedozrálé a před transportem jsou konzervovány. Do těla se se tak dostává stále pestřejší koktejl chemických látek, bohužel na úkor důležitých živin. Pokud k tomu přičteme další vlivy, jako například chemie v kosmetice, znečištěné ovzduší, všudypřítomná elektronika a přemíra shonu a stresu, je na nemoc zaděláno. Bohužel proces trvá někdy celá léta a probíhá skrytě, tělo obrovskou schopnost regenerace, takže poměrně dlouhou dobu negativním vlivům odolává.

Buněčná výživa

Je nutné si také uvědomit, že člověk je mnohobuněčný organismus, a proto je nutno zabezpečit nejen výživu člověka jako takového, ale i výživu každé jednotlivé buňky v těle.  Každá buňka v těle má svoji specifickou funkci, svůj vlastní metabolismus a hraniční lipidovou membránu, přes kterou komunikuje s okolím. Bohužel i při relativně zdravém stravování často nastává situace, že potraviny s již tak sníženou výživovou hodnotou se sice dostanou do trávicího k traktu, ale vzhledem k zanešeným střevním sliznicím a přítomnosti zánětů, plísní a parazitů ve střevech se do krevního oběhu a tím i k buňkám výživa dostane minimálně. Tělo tedy volá po další a další výživě, hladoví a nutí nás jíst další a další stravu, ale výtěžnost je minimální, takže i člověk s nadváhou je fakticky podvyživený. Vlivem špatného pitného režimu se zahušťuje krevní plasma a lymfa, vázne odvod zplodin a odpadů, detoxikační orgány jsou zanešené a tělo v pudu sebezáchovy začíná ukládat zplodiny do různých orgánů.

Jak z toho ven?

  • Jíst co možná nejčerstvější, přirozené, neupravené, lokální a sezónní potraviny, ideálně z ekologického hospodářství, jídlo si připravovat doma.

  • Při koupi zpracovaných balených výrobků číst etikety, hlídat složení.

  • Respektovat individuální stravovací rozdíly, závisející na věku, krevní skupině, somatotypu, zdravotním stavu a podobně. Existuje spousta stravovacích směrů, ale ne každý je vhodný pro každého.

  • Udržovat čistá a zdravá střeva, minimálně 2x ročně zařadit detoxikační kůru.

  • Dostatečně se hýbat, provozovat pravidelně nějaký rekreační sport nebo alespoň svižnou chůzi.

  • Jíst v klidu, v příjemném prostředí, dostatečně žvýkat.

  • Dodržovat pitný režim, pravidelně a dostatečně pít, ideálně čistou vodu, v zimě teplou.

  • V případě potřeby využívat léčivé potraviny, koření a potravinové doplňky.

 

Výživové poradenství

 Výživové poradenství spočívá v analýze stávajícího jídelníčku a navržení změn dle aktuálního zdravotního stavu a cílů klienta. Proběhne vážení na speciální váze, které ukáže nejen hmotnost, ale také složení těla, tedy obsah vody, tuků, svalů a kostní hmoty. Právě složení těla je často lepším ukazatelem než absolutní hodnota hmotnosti v kilogramech.  Při vážení je klient oblečený a naboso – bez ponožek. Na konzultaci je vhodné si přinést písemně zpracovaný jídelníček za 7 po sobě jdoucích dní. Při zdravotních potížích je vhodné využít také mikroskopickou diagnostiku z živé kapky krve, která poskytne ucelený obrázek o zdravotním stavu klienta.

bottom of page